Várak a horogkereszt árnyékában

Author(s): 
Dobó Katalin

Nagyméretű, vaskos albumon arannyal nyomott cím, birodalmi sas és horogkereszt -- a kötetnek, amit bemutatok a gyűjteményünkből, nem csak a borítója, de a tartalma és a története is különleges; ritkán kerül egy-egy példánya antikvár oldalak kínálatába. Wiedererstandene Baudenkmale: ausgewählte Arbeiten aus dem Ludwig-Siebert-Programm zur Erhaltung Bayerischer Baudenkmale / herausgegeben von Ludwig Siebert. - München : Bruckmann, 1941.

1934-ben Ludwig Siebert akkori bajor miniszterelnök nagyszabású épületrekonstrukciós programot indított el, melynek célja az volt, hogy Bajorország történelmi épületeit, várkastélyait régi fényükben újítsák fel. Hét évvel később, 1941-ben azért született meg ez a (valószínűleg) összesen 250 példányban megjelent díszkiadású album, hogy a 60 nagyméretű gravírozott fotóval bemutassák addigi eredményeiket -- a náci párt elitjének szánták reprezentációs ajándékként. A háború során a legtöbb megsemmisült; könyvtárunk birtokában a 149. számozott példány van.

Ludwig Siebert szinte egész élete Bajorországhoz kötődött: Münchenben végezte jogi tanulmányait, utána bajor kisvárosokban volt polgármester. A harmincas években ívelt fel politikai karrierje, amikor NSDAP-tagként előbb a bajor parlamentben, majd a Reichstagban lett képviselő; bajor miniszterelnökként, majd 1933-1936 között birodalmi gazdasági miniszterként bőséggel rendelkezhetett a források felett, amik a Siebert-programhoz elengedhetetlenek voltak. 1942-ben szívroham vitte el, pompázatos külsőségekkel megrendezett állami temetésben részesült. A háború után visszavonták számos díszpolgári címét, de amikor például az amerikai katonai felügyelet 1955-ben megszűnt Németországban, a rothenburgi városi tanács azonnal “erkölcsi kötelességének” érezte, hogy visszaállítsa a Ludwig-Siebert-Strassét -- s ez így is maradt a következő hatvan évben. (Mint ahogy a bayreuthi előadások látogatói is évtizedeken át, egész a közelmúltig a Ludwig-Siebert-Halléban, a mai Stadthalléban élvezhették az előadásokat). 2015-ben, amikor a hajdani polgármesterről elnevezett utca ismét Felső Vasút utca lett, egy helytörténész így kommentálta a hosszú vajúdás után meghozott döntést: ‘Eltűnik az utolsó náci Rothenburg utcanévtábláiról.

Fia, Fritz Siebert a krakkói német főkormányzó irodavezetője volt, háborús bűnök miatt lengyel bíróság ítélte 12 év börtönre. Nyolc év után amnesztiával szabadult, s az apai példát követve egy bajor kisvárosban telepedett le, ahol ügyvédként dolgozott, s tiszteletbeli polgármesterré is választották.

Albert Speer visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy Hitler parancsára a kiemelt, a végső győzelem nagyságához méltó építkezésekre: a berlini Adolf Hitler Platz környékének grandiózus épületeire és Nürnberg átépítésére bőségesen jutott pénz, építőanyag és emberi munkaerő, még akkor is, amikor az orosz hadjárat elől vonták el a létfontosságú forrásokat. A várrekonstrukciós program azonban még békeidőben indult, a nagyszabású építkezések munkalehetőséget biztosítottak, a német történelem emblematikus épületeit célozták (Nürnberg, Bamberg, Würzburg, Landshut, Bayreuth nevezetességeit), s így nagy népszerűségnek örvendtek. 

A program eszmei hátteréről és gyakorlati megvalósításáról, a várak kiemelt szerepéről a nemzetiszocialista világnézetben és nevelésben Fabian Link 2014-ben megjelent alapos könyvét tudom ajánlani: “Burgen und Burgenforschung im Nationalsozialismus (Wissenschaft und Weltanschauung 1933-1945)”. Részletesen tárgyalja azt is, miben tértek el a korabeli elképzelések a “hiteles történelmi épületrekonstrukciókról” a jelenlegi gyakorlattól -- nem egyszer egy sosem létezett, idealizált történelmi környezet újraépítése volt a cél. 

Az album megjelenése a program első szakaszának lezárását is jelentette -- a várrekonstrukciókat Németország győzelme után kívánták folytatni, mint az az előszóból kiderül. A nagyszerű, hősi múltját méltóan megőrző, de ahhoz kvalitásaiban fel is érő jelen apoteózisa ez a Siebert-programot dokumentáló kötet. Mert, amint a Führer kijelentését büszkén idézik benne: “Kein Volk lebt länger als die Dokumente seiner Kultur” azaz “Egy nép sem élhet tovább, mint kultúrájának dokumentumai”.

Burg Nürnberg. Westansicht
Burg Nürnberg. Westansicht
Burg Nürnberg. Innerer Burghof
Burg Nürnberg. Innerer Burghof
Burg Nürnberg. Wohnraum
Burg Nürnberg. Wohnraum
Bamberg. Alte Hofhaltung. Treppengewölbe
Bamberg. Alte Hofhaltung. Treppengewölbe
Bamberg. Alte Hofhaltung. Erkerzimmer
Bamberg. Alte Hofhaltung. Erkerzimmer
Würzburg. Festung Marienberg. Michaelsturm mit Scherenbergtor
Würzburg. Festung Marienberg. Michaelsturm mit Scherenbergtor
Würzburg. Festung Marienberg. Empfangszimmer
Würzburg. Festung Marienberg. Empfangszimmer
Bayreuth. Markgräfliches Opernhaus. Logenhaus
Bayreuth. Markgräfliches Opernhaus. Logenhaus